Czosnek niedźwiedzi
opakowanie: 0,5g
Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum L.) jest przedstawicielem roślin z rodziny czosnkowych, rośnie dziko na terenie Europy, Azji Mniejszej i Kaukazu, jest też uprawiany w innych regionach. W Polsce występuje głównie w Sudetach, Karpatach, na Pogórzu i na przyległym obszarze (Kotlina Sandomierska i wyżyny), gdzie jest dość pospolity. W Polsce objęty ochroną częściową. Roślina osiąga wysokość 20–50cm. Rośnie kępami, czasami tworzy duże, zwarte łany.
Czosnek niedźwiedzi kwitnie od IV do V. Roślina owadopylna, ale zapylenie może też nastąpić samoczynnie, gdyż po pewnym czasie niezapylony słupek wygina się, dotykając pręcików. Roślina objęta w Polsce od 2004 r. częściową ochroną gatunkową. Głównym zagrożeniem jest nieprawidłowa gospodarka leśna: przebudowa lasów mieszanych na monokulturowe lasy iglaste oraz niszczenie jego siedlisk w lasach łęgowych podczas regulacji rzek.
Czosnek niedźwiedzi ma silne działanie bakteriobójcze, obniża ciśnienie krwi, korzystnie działa na serce, zapobiega nowotworom złośliwym, miażdżycy, pobudza wydzielanie soku żołądkowego i żółci. Jego silne działanie bakteriobójcze szczególnie przydatne jest przy leczeniu chorób górnych dróg oddechowych, przy tym dodatkowo oprócz zabijania bakterii czosnek pobudza wydzielanie śluzu w oskrzelach.
W odróżnieniu od większości gatunków czosnków do uprawy czosnku niedźwiedziego nadają się najlepiej miejsca cieniste lub pół cieniste, najlepiej pod koronami drzew. Wymaga żyznej, próchnicznej gleby, umiarkowanie wilgotnej, o odczynie zbliżonym do obojętnego lub lekko zasadowym. Jest rośliną całkowicie mrozoodporną (geofit). Nie zaleca się sadzenia go na glebie podmokłej, gdyż jego cebule narażone są wtedy na gnicie. Warto w ogrodzie pozostawić dużo wolnej przestrzeni, ponieważ w następnym roku po przekwitnięciu nasiona rozsiane przez owady wykiełkują i dadzą kolejne rośliny (jest dość ekspansywny). Czosnek niedźwiedzi możemy uprawiać również w pojemnikach na balkonie lub tarasie.
Jeśli nie chcemy czekać do jesieni z wysiewem nasion, możemy przez 4 tygodnie przechować nasiona w foliowym worku z wilgotnym piaskiem w cieniu, w temperaturze 20–25°C, a następnie na kolejne 4 tygodnie całość włożyć do lodówki (0–4°C). Tylko ten zabieg gwarantuje prawidłowe kiełkowanie nasion.
Czosnek niedźwiedzi sadzimy lub siejemy najczęściej wczesną jesienią w rozstawie 30 x 30cm na głębokości do 1-2cm, w skrzynkach można nieznacznie gęściej.
Czosnek niedźwiedzi należy podlewać z umiarem. Intensywniejszego nawadniania potrzebuje w okresach suszy, w upalne wiosny i lata lub uprawiany w doniczkach (ziemia wtedy szybciej wysycha). Nie powinniśmy doprowadzać do zalewania stanowiska, aby cebule nie zagniły.
Warto także rośliny zasilać wieloskładnikowym nawozem, doglebowo. Rabatę w sierpniu możemy oczyszczać z pożółkłych liści, a następnie wykopywać cebulki i rozsadzać je. Jesienią korzystnym dla rozwoju zabiegiem jest ściółkowanie kompostem i odkwaszonym torfem. Zasilanie roślin po ścinaniu liści lub przesadzaniu może przyspieszyć ich odrastanie wiosną. Czosnek uprawiany w pojemniku powinniśmy częściej nawozić.